AB 25 – ett moderniserat standardavtal på väg in i branschen

Byggandets Kontraktskommitté (BKK) presenterade under hösten 2024 ett förslag till nya standardavtal för byggentreprenader: AB 25 och ABPU 25. Tanken är att dessa ska ersätta AB 04 respektive ABT 06. Förslagen har varit ute på remiss fram till februari 2025 och planen var att de slutgiltiga versionerna skulle lanseras under sommaren. Nu är vi inne hösten och avtalen har ännu inte fastställts, vilket visar på komplexiteten i arbetet.

Syftet med AB 25 är att uppdatera regelverket till dagens byggprocesser. Fokus ligger på digitalisering, lojalitet och tydligare kommunikation mellan parterna, samt en mer modern struktur och terminologi. Exempelvis ersätts begreppet ”besiktningsman” med ”besiktare” och det traditionella ”ÄTA” (Ändrings-, Tilläggs- och Avgående arbeten) får en ny benämning – ”ändring av entreprenaden”.

Förändringarna innebär också en tydligare ansvarsfördelning och ökad transparens i entreprenadprojekten. BKK menar att de nya avtalen ska minska risken för fel och tvister, samtidigt som de öppnar för mer strukturerat arbete med digital information.

Coreco följer utvecklingen nära. Nya standardavtal påverkar i praktiken alla beställare, entreprenörer och konsulter. Det blir därför viktigt att analysera vad de innebär i olika projekt och hur de kan bidra till ökad förutsägbarhet i en bransch där avtalsfrågor ofta är avgörande för både kostnader och samarbetsklimat.

Förhoppningsvis får vi se nya avtal med färre avsteg från AB än vi sett under senaste decenniet. Så när är det klart? I en artikel från Byggindustrin som publicerades fredagen den 26:e september kommenterade Byggandets kontraktskommittés ordförande Rakel Frölich att arbetet är klart tidigast sommaren 2026.

Läs mer:

AB 25 – en analys av de viktigaste nyheterna

Beställarens kontroll och rätt att avbryta arbeten enligt AB 25 – En analys av de nya reglerna

Läget i arbetet med nya standardavtal

Nya bestämmelser i AB 25 skapar möjligheter för digitala modeller