I projektet Bim till Bom samlas nu branschens aktörer för att skapa en obruten digital värdekedja, från ritning till färdig produkt.
Men vad betyder egentligen begreppen? BIM står för Building Information Model och beskriver den digitala byggnadsmodellen med alla tekniska data. BOM, Bill of Materials, är listan över de faktiska produkter och material som ska levereras till bygget. När BIM och BOM kopplas ihop skapas helt nya möjligheter. Det som ritas blir direkt underlag för både anbud, inköp och uppföljning.
Corecos roll i projektet är tydlig. Vi arbetar med att utveckla kravställning och avtalsmallar som gör det enklare för beställare att ställa rätt krav redan från start. När dessa krav blir standardiserade och digitalt spårbara kan de också följas upp på ett helt annat sätt än idag. Det ger transparens, minskar risker och frigör tid till det som faktiskt skapar värde i projekten.
För oss är Bim till Bom inte bara ett digitaliseringsprojekt. Det handlar om att utveckla en byggprocess som är affärsmässig där resurser används smartare och där beställare får bättre kontroll genom hela kedjan.
Vi ser fram emot att dela resultat och erfarenheter från projektet och hoppas att fler vill vara med och bidra till en mer sammanhållen och framtidssäker byggsektor.
Läs mer om projektet hos SBUF: Bim till Bom

Samuel Lindén
samuel.linden@coreco.se
0705-14 42 88


