Som tidigare år är vi en del av den bostadspolitiska arenan i Almedalen. Här samlas flera av branschens mest erfarna röster för att diskutera bostadsmarknadens utmaningar och möjligheter. Det är ett forum där perspektiv möts och där förutsättningarna för framtidens bostadsbyggande formas. Under två intensiva dagar genomförs hela 18 olika programpunkter!

Utöver detta arrangerar vi två egna morgonaktiviteter som kombinerar rörelse med samtal. Under vår cykeltur samlar vi deltagare för att diskutera hållbar infrastruktur och mobilitet i ett mer informellt format. Senare i veckan snörar vi på oss löparskorna för ett motsvarande upplägg med fokus på samhällsbyggande, folkhälsa och långsiktig stadsutveckling. Erfarenheten visar att de bästa samtalen ofta sker i bortom seminarierummen. Eller så är det helt enkelt bara väldigt skönt att röra på sig i ett sommarvackert Visby!

Vi medverkar även i seminariet Vi bygger i blindo där vår kollega Mikael Sjölund deltar inom ramen för BIM till BOM. Samtalet tar avstamp i en av branschens mest centrala utmaningar, hur vi kan gå från fragmenterad information till en sammanhållen och spårbar process från modell till färdig byggnad. Det handlar ytterst om bättre beslutsunderlag, ökad transparens och en mer effektiv användning av resurser.
Vi ser fram emot en vecka fylld av diskussioner, nya perspektiv och konkreta möten.
Är du på plats i Almedalen och vill med oss är du varmt välkommen att höra av dig eller ansluta till någon av våra aktiviteter. Vi ses!
Från Coreco medverkar: Andreas Ingemarsson, Sandra Hansson, Mikael Sjölund, Gabriella Klingståhl, Samuel Lindén


